Jak dugo można chorować

Zdrowie wielu osób często zwodzi i wówczas to nie jest możliwe świadczenie pracy zawodowej. Często zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym dopada nas uciążliwa grypa czy przeziębienie i wówczas z powodu bardzo złego samopoczucia nie jesteśmy w stanie pójść do pracy. W takiej sytuacji wystarczy pójść do lekarza i na kilka dni położyć się do łóżka by w pełni poczuć się zdrowym i pełnym sił. W przypadku takich schorzeń wystarczy nam kilka dni wolnego, aby móc znów być efektywnym w pracy.
Niemniej często się zdarza, że wiele osób popada w przewlekłe schorzenia, które to uniemożliwiają świadczenie pracy przez dłuższy okres czasu. W takiej sytuacji wielu z nas, w obawie przed utratą źródła dochodu często zastanawia ile można chorować.
Otóż w sytuacji gdy jesteśmy poważnie chorzy możemy przebywać na zwolnieniu lekarskim sto osiemdziesiąt dwa dni. W sytuacji gdy świadczymy prace w oparciu o umowę o pracę, w czasie choroby żaden pracodawca nie ma prawa nas zwolnić. Niemniej musimy się dostosowywać do zaleceń lekarskich i jeśli na zwolnieniu lekarskim jest napisane, że chory nie może chodzić, to wówczas musimy leżeć w łóżku. Warto przestrzegać tych zaleceń, gdyż w czasie niezdolności do pracy możemy się spodziewać kontroli z zakładu pracy, w celu ustalenia czy wykorzystujemy zwolnienie chorobowe zgodnie z przeznaczeniem. Natomiast jeśli na zwolnieniu lekarz zaznaczył, że chory może chodzić to wówczas możemy wyjść z domu w celu załatwienia priorytetowych spraw takich jak zakup żywności czy lekarstw. Możemy też bez większych obaw udać się na wskazane przez lekarza badania czy zabiegi lekarskie.
Jeśli schorzenie jest poważne to może się okazać, że po wyczerpaniu przez nas okresu zasiłkowego w ilości stu osiemdziesięciu dwóch dni nadal jesteśmy niezdolni do świadczenia pracy.
W takiej niekomfortowej sytuacji około sześć tygodni przez zakończeniem się tego okresu powinniśmy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowne dokumenty z prośbą o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego ,które to najdłużej możemy pobierać przez dwanaście miesięcy.

kmhs.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here