Na jakie parametry płytek zwracać uwagę podczas ich wybierania

Płytki ceramiczne są bardzo popularnym wyborem do wielu pomieszczeń. Szczególnie chętnie są wybierane do kuchni, łazienki i przedpokoju, ale mogą znaleźć się także w salonie albo gabinecie. Niejedna osoba decyduje się również na ich położenie na posadzce na tarasie, balkonie oraz schodach. Jak jednak dobrać te najlepsze do różnych pomieszczeń? Pokażemy dzisiaj sześć cech, które będą istotne.

Cecha 1. Wytrzymałość powierzchni (ścieralność)

Każdy materiał, który wykorzystujemy na posadzce, odznacza się pewną wytrzymałością powierzchni na ścieranie. W zależności od tego, czy jest on łatwy do starcia, czy trudny, możemy mówić o różnych klasach ścieralności, które z kolei decydują o tym, gdzie warto wykorzystać dany rodzaj posadzki.

Płytki do mieszkań powinny doskonale znosić ścieranie, o które nietrudno w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach czy też na terenach wokół budynków. Obuwie, na którym przynosimy drobinki piachu, sprzyja bowiem zarysowaniu i ścieraniu powierzchni. Dobrze dopasowane płytki muszą mieć zatem wystarczająco wysoką klasę ścieralności, która pozwoli im na długo zachować piękny wygląd.

Cecha 2. Odporność na nasiąkanie

W wielu miejscach płytki narażone są na działanie wody. Kuchnia, łazienka czy taras często obfitują w wodę, która w postaci kropli lub pary wodnej próbuje naruszać strukturę płytki. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niskich temperatur, w których woda zamienia się w lód i potencjalnie może rozszczelniać naczynia czy też prowadzić do pękania kafli. Dobrze przygotowany gres jest jednak mrozoodporny, ponieważ nie nasiąka łatwo wodą.

Cecha 3. Twardość płytek

Im twardsza płytka, tym wytrzymalsza i może znieść większe obciążenia. Szczególnie mocne i twarde rodzaje płytek są stosowane na podjazdach i w garażach, gdzie zabezpieczają podłogę przed naciskiem kół pojazdów, a jednocześnie chronią przed błotem, wodą czy płynami eksploatacyjnymi. Twarde płytki w domu to z kolei pewność, że nawet w takich pomieszczeniach jak salon, podłoga nie zostanie odkształcona, niezależnie od tego, co na niej postawimy.

Cecha 4. Antypoślizgowość

Śliskie płytki grożą upadkiem, szczególnie w miejscach, w których nietrudno o wilgoć. Dlatego dobrym wyborem, zwłaszcza do miejsca użytku publicznego czy do korytarzy i łazienek są płytki antypoślizgowe, które zapewnią bezpieczeństwo niezależnie od tego, kto się będzie po nich poruszał i czy pojawi się wilgoć.

Cecha 5. Faktura powierzchni

Wiele osób ceni sobie idealnie gładkie, śliski płytki. Inni z kolei wolą takie, które mają naturalną, lekko matową powierzchnię. Ciekawą propozycją dla wielu osób, która dobrze wpisuje się w najnowsze trendy, są także płytki z powierzchnią 3D, które pięknie załamują światło i pozwalają na jego grę. Idealnie sprawdzą się na przykład jako płytki do salonu, w którym ozdobią ścianę wokół kominka.

Cecha 6. Wykończenie

Motywy, kolory, rysunki – wszystko, co może znaleźć się na płytce, decyduje o jej ostatecznym wyglądzie. Wykończenie kafli warto dobrać do ogólnego wystroju wnętrza, aby harmonijnie grały z resztą wyposażenia. Wśród najpopularniejszych typów wciąż pozostają płytki drewnopodobne, imitacja kamienia oraz gładkie, ale obecnie coraz chętniej wracamy też do mozaiki. A które przypadną do gustu tobie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here