Wyrobienie paszportu - kluczowe informacje

Paszport nie jest już potrzebny w podróżach po Unii Europejskiej. Strefa Schengen umożliwia swobodne podróże po wszystkich krajach członkowskich. Jednak jeśli chcemy podróżować gdzieś poza granice Europy paszport nadal okazuje się dokumentem niezbędnym.

Jak wyrobić paszport? Na początek trzeba znaleźć lokalny punkt paszportowy. Jego lokalizacje są dostępne na internetowych stronach wojewódzkich. Każde większe miasto dowolnego województwa posiada taki punkt jeśli nie w Urzędzie Wojewódzkim to w Starostwie Powiatowym. Za granicą odpowiednikiem punktu paszportowego będzie polska ambasada.

Jakie dokumenty są niezbędne do przedłożenia w takim punkcie? Po pierwsze wypełniony wniosek paszportowy, który dostaniemy w punkcie. Po drugie dowód wpłaty paszportowej. Wynosi ona dla osób bez zniżek 140 złotych. Komu przysługuje 50% zniżki? Oczywiście uczniom i studentom, emerytom, rencistom, kombatantom. Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługuje jeszcze większa zniżka. Trzeba oczywiście przedstawić dokument uprawniający do zniżki. Kwotę wpłaca się na konto określonego Urzędu Wojewódzkiego. Następnie kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45mm wykonane w okresie ostatnich 6 miesięcy. Wymogi dla zdjęcia paszportowego są klarowne: osoba w pozycji frontalnej, głowa widoczna do wysokości barków, bez żadnych nakryć z dobrze widocznymi oczami, twarz powinna zajmować około 70% takiego zdjęcia. Dodatkowym wymogiem dla osób, które wstąpiły w związek małżeński i zmieniły nazwisko za granicą jest przedstawienie odpisu z polskiego aktu małżeństwa. Wymogiem oprócz dokumentów jest również pobranie danych biometrycznych w postaci odcisków palców.

Po załatwieniu wszystkich formalności okres oczekiwania na wyrobienie paszportu wynosi około 1 miesiąca do 2 miesięcy w naprawdę wyjątkowych sprawach wymagających przeprowadzenia postępowania.

Możliwe jest także wyrobienie paszportu dla osób niepełnoletnich. Procedura wygląda bardzo podobnie z wyjątkiem tego, że potrzebne będą również zgody rodziców bądź opiekunów prawnych. Opłata jest również mniejsza.

Z wyrobiony paszportem jesteśmy gotowi by zwiedzać praktycznie cały świat.

zapasczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSprawdzanie IP komputera
Następny artykułPyszna jajecznica

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here