badanie okulistyczne

Badanie okulistyczne jest badanie, które wykonywane jest do oceny ostrości wzroku oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego i dna oka. Takie badanie może być wykonane zarówno profilaktycznie, jako badanie okresowe, a także przy pojawieniu się niepokojących objawów ze strony wzroku. Czym dokładnie jest badanie okulistyczne? Jakie są wskazania do jego wykonania? Czym jest badanie ostrości oka? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/badanie-okulistyczne-nie-czekaj-z-nim-az-pogorszy-ci-sie-wzrok/ 

Badanie okulistyczne – czym jest?

Badanie okulistyczne jest jednym z najczęściej wykonywanych badań oczu, który pozwala na ocenę wzroku. Badanie to pozwala wykryć określone wady wzroku, ostrość widzenia oraz widzenie barw czy odruch źreniczny. Badanie dna oka to ocena tarczy nerwu wzrokowego, a badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego ma na celu rozpoznanie jaskry lub nadciśnienia wewnątrzgałkowego. Skład badania okulistycznego wchodzą więc badania takie jak: 

  • badanie ostrości widzenia
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • szczegółowe badanie oka

Jakie są wskazania do wykonania takiego badania? 

Tego typu badanie wykonywane jest jako badanie profilaktyczne, które służy do oceny wzrok. U osób między 30 a 40 rokiem życia zaleca się wykonanie takich badań co pięć lat, natomiast po 40 roku życia częstotliwość zmniejsza się na wykonywanie badań co 2 lata. Badanie to jest zalecane również osobom starającym się o pracę na niektórych stanowiskach. Dotyczy to przede wszystkim osób, u których wzrok odgrywa kluczową rolę w pracy. Będą to na przykład piloci lub pracownicy służb mundurowych. Badanie wzroku zaleca się również każdemu, kto zauważa pogorszenie wzroku oraz osobom które chorują na nadciśnienie lub cukrzycę. 

W jakim celu wykonywane jest badanie ostrości widzenia? 

Badanie ostrości widzenia służy przede wszystkim do oceny widzenia bliży i dali. Jest to podstawowa metoda oceny wzroku, która wykonywana jest osobno dla oka lewego, jak i prawego. Badanie wygląda następująco: jedno oko zostaje zasłonięte, a drugim okiem osoba badana odczytuje literki o różnej wielkości. W przypadku badania dali ocenia się literki, które umieszczone są na tablicy oddalonej o 5 m, a bliży w odległości 30 cm.

Podczas badania można uzyskać następujące wyniki: 

  • wzrok prawidłowy
  • prawie normalny
  • słabowzroczność lekką
  • słabowzroczność umiarkowaną
  • słabowzroczność głęboką
  • ślepotę całkowitą

Do korygowania dalekowidoczności stosowane są „plusy„, a krótkowidoczności „minusy„. 

Zobacz też: http://radiobc.pl/lipidogram-szacowanie-ryzyka-chorob-serca/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here