Cokół budynku - ochrona i ozdoba

Sposób umiejscowienia domu jednorodzinnego, czy większego obiektu uzależniony jest od warunków podłoża. Bardzo ważną częścią jest cokół budynku. Jest to podstawa znajdująca się bezpośrednio przy gruncie. Musi być wykonany z solidnych materiałów, aby gwarantował stabilność i chronił przed zawilgoceniem ścian.

Cokół budynku może mieć wysokość około trzydzieści cm, jednak w miejscowościach, gdzie występują okresowo duże opady śniegu powinien sięgać nawet na około jednego metra. Może też mieć w różnych partiach inną wysokość, jeśli ma służyć również do niwelacji terenu na spadzistym podłożu gruntowym.

Cokół budynku wykonany jest najczęściej z kamienia. Jest to surowiec trwały a jednocześnie efektowny. Przez to cokół stanowi nie tylko element konstrukcyjny, ale również dekoracyjny. Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem surowych elementów architektonicznych, może pokryć go tynkiem albo różnego typu wykładzinami budowlanymi – ceramicznymi lub z tworzyw sztucznych.

Jeśli w budynku wykonano cokół wysunięty przed elewację, trzeba go zabezpieczyć od góry elementami z blachy ocynkowanej, wystającymi kilka centymetrów poza jego obrys. Lepszym rozwiązaniem są cokoły cofnięte względem ścian. Wtedy woda deszczowa nie zalewa cokołu.

Każdy lubi, aby jego dom wyglądał elegancko i niepowtarzalnie. Jeśli nawet wykonawca korzysta z gotowego, standardowego projektu architektonicznego, efektowny i elegancki cokół budynku, przez swoją oryginalność, znakomicie wyróżni go spośród wielu sąsiadujących obiektów.

odzyskajdzien.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here