Endometrioza - jak z nią walczyć?

Endometrioza to przewlekła, bardzo poważna choroba. Dotyka około co dziesiątą kobietę. A jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie pacjentki, które borykają się z niepłodnością, to ten odsetek sięga 40-50%. Niestety współczesna medycyna nie do końca potrafi sobie poradzić z tą dolegliwością. Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę hasło endometrioza leczenie czy endometrium leczenie dowiemy się, że istnieją dwie podstawowe metody terapii. Pierwsza z nich to farmakoterapia. Wiąże się ona z regularnym przyjmowaniem hormonów. Druga możliwość obejmuje leczenie chirurgiczne.

Endometrioza leczenie i diagnostyka

Endometrioza to bardzo podstępna choroba. Jest późno diagnozowania i nie jest to jedynie bolączka polskiej służby zdrowia. Wiele kobiet jest przekonanych, że w czasie menstruacji muszą odczuwać silny ból. To co kojarzy im się z okresem w rzeczywistości jest jednym z objawów endometriozy. Za późno zgłaszają się do specjalisty.

Z drugiej strony sami lekarze powinni mieć świadomość istnienia tej choroby. I nie chodzi tu o ginekologów, lecz o lekarzy rodzinnych. To właśnie oni powinni skierować pacjentkę do odpowiedniego specjalisty. Diagnostyka nie jest zbyt skomplikowana. Podstawami są wywiad z pacjentką oraz badanie ginekologiczne. Pomocne jest też badanie ultrasonograficzne, które może dokładnie zobrazować zmiany endometrialne. W bardziej skomplikowanych przypadkach lekarz może zlecić rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy urografią. Po postawieniu diagnozy przychodzi czas na leczenie endometriozy.

Kiedy pacjentka powinna zgłosić się do lekarza?

Im wcześniej tym lepiej. Kobieta powinna pojawić się w gabinecie lekarskim, gdy tylko zauważy u siebie niepokojące objawy. Dzięki temu będzie można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. O wiele większym problemem są pacjentki, które ignorują niepokojące objawy i pojawiają się u lekarza, w kiedy choroba jest bardzo nasilona. Należy wiedzieć, że endometrioza jest chorobą przewlekłą i jej leczenie trwa latami. Warto też poszukać wsparcia wśród innych chorych. Jak je znaleźć. Tu znowu z pomocą przyjdzie internet, wystarczy nam fraza endometrium leczenie. Na pewno znajdziemy grupę wsparcia poświęconą tej chorobie.

Do czego może prowadzić nieleczenie endometriozy?

Endometrioza to bardzo agresywna choroba. Jeśli zaniedbamy leczenie możemy spodziewać się groźnych dla zdrowia powikłań, na przykład niedrożność jajowodów, zniszczenie tkanki jajników, wzdęcia, bolesne defekacje, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do obumarcia nerki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here