Dylemat zawarty w pierwszej części pytania, kobiety dręczył zapewne od zarania dziejów, a jeżeli chodzi o urodę włosów, wspomagały się zawsze i różnorako.
Zapewne każdy, przynajmniej raz w życiu widział film kostiumowy, na którym paradują arystokratki z wymyślnymi konstrukcjami na głowach albo inny, gdzie Egipcjanki występują w charakterystycznych, modnych i dziś perukach. W obu tych wypadkach, kobiety żyjące w tamtych czasach chroniły swoje naturalne włosy przed nadmierną eksploatacją, a w Egipcie wręcz permanentnie, ponieważ golono głowy do gołej skóry. I wczoraj, i dziś, miało to jednak przynieść podobny skutek: przynieść sobie szyku i chronić zdrowie; podnieść prezencję i atrakcyjność, nie niszcząc przy tym włosów.

Większość przekazów historycznych dotyczy ludzi zamożnych.

Jest to o tyle zrozumiałe, że biedni ludzie nie potrafili czytać i pisać, i mało kto ich przejmował się ich losem. Nie miejmy jednak złudzeń co do tego, że niezamożna kobieta, na co dzień borykająca się z innymi problemami egzystencji, nie zaprzątała sobie w ogóle głowy tym, jak wygląda. Takie myślenie byłoby zwyczajnie nielogiczne, ponieważ one także zakochiwały się, pragnęły rozkochać w sobie wybranków, a gdy już to osiągnęły, chciały wyglądać pięknie w dniu zamążpójścia. Co stosowały? I czy nie niszczyły swych włosów, będąc zazwyczaj mało doinformowane w szkodliwości różnorakich mazideł i wywarów? Pytań wiele, odpowiedzi…

Zapewne używały naturalnych henn, a wybór kolorów nie nastręczał problemu, gdyż zróżnicowanie było zapewne niewielkie. Czy stosując, farby do włosów opinie jakieś, wyrażały? Czy dzieliły się nimi w swych kręgach albo udostępniały je innym paniom? Nie wiemy tego, chociaż można się domyślać, że nie brakowało wiedzy dostępnej ogółowi ani takiej, zazdrośnie strzeżonej przez ograniczone liczebnie grono. Dziś tak się nie dzieje. Owszem, składniki używane przez producentów i receptury do wytwarzania oraz uzyskiwania takich farb, są przez nich chronione, lecz opinie o nich już nie. Na szczęście dla pań.

Bywa, że trafia na rynek farba, która staje się hitem konsumenckim. Kobiety szybko się o takiej dowiadują, ale powodowane ostrożnością, wolą się najpierw dowiedzieć, z czym mają do czynienia. Jest to podejście do tematu nie tylko słuszne, ale i godne pochwały, ponieważ skutki uboczne niejednego produktu (jak pokazało życie), potrafiły wyjść na jaw dopiero po pewnym czasie. Dlatego zaglądanie na fora, czytanie opinii i dzielenie się własnymi, jest roztropne i bardzo potrzebne.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here