Jak zrobić leczo?

Leczo to popularna potrawa mięsno – warzywna, której ojczyzną są Węgry. Tam przygotowuje się je z dodatkiem dużej ilości papryki, pomidorów i mięsa wołowego. Można śmiało stwierdzić, że dla Węgra leczo jest tym samym co bigos dla Polaka. W naszym kraju leczo jest również chętnie przygotowywane i jedzone, szczególnie latem.
Jak zrobić leczo szybko i z dostępnych, tanich składników? Do przygotowania potrawy potrzeba cebuli, papryki, kiełbasy, pomidorów, przypraw. Warzywa pokrojone w dość grubą kostkę trzeba przesmażyć na oleju, dodać do nich pokrojoną kiełbasę, podlać wodą i dusić do miękkości. Na koniec dodać pomidory świeże lub z puszki, ewentualnie passatę lub koncentrat pomidorowy. Przyprawia się według gustu ziołami, czosnkiem, papryką ostrą i słodką, solą. Można zagęścić śmietaną lub mąką.
Latem przygotować można leczo z kabaczkiem, cukinią, bakłażanami. Może być to potrawa wegetariańska. Wszystkie warzywa oczyszczone i umyte trzeba pokroić i kolejno obsmażyć na tłuszczu roślinnym (oleju). Kolejno usmażone układać w garnku, podlać wodą i dusić, ale nie za długo, żeby warzywa się nie rozgotowały na paćkę, która wprawdzie będzie smaczna, ale nieapetyczna. Leczo warzywne można jeść z ryżem, pieczywem, makaronem. Jeśli ktoś nie lubi rzadkiego sosu, to może zagęścić leczo śmietanką z dodatkiem mąki.
Leczo z dodatkiem kabaczków, cukinii, dyni, patisonów, bakłażanów może być także potrawą mięsną. Do tego celu używa się dobrej jakości wędzonej kiełbasy typu toruńska lub śląska albo mięsa wieprzowego, wołowego, drobiowego. Surowe mięso najpierw należy umyć, pokroić w dużą kostkę, obsmażyć na gorącym tłuszczu tak, aby zamknąć cały smak w środku. Nie należy na patelnię dawać od razu całego mięsa, bo to spowoduje spadek temperatury i mięso zamiast się usmażyć i zamknąć smak oraz soki w środku, zszarzeje i będzie się dusić w płynach, które z niego wyciekną. Ugotowanie idealnego leczo wymaga, aby wszystkie jego składniki warzywne i mięsne były widoczne oddzielnie, przy jednoczesnym wymieszaniu i przenikaniu się smaków.
Gotowe leczo można przechowywać w lodówce kilka dni. Nadwyżkę warto zamrozić lub zamknąć na gorąco w słoikach.

tubator.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here