Maski antysmogowe – czy mogą być modne?

Maski antysmogowe to gadżet, po który wielu Polaków, zwłaszcza zamieszkujących obszary o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, sięga coraz częściej. Mają one chronić organizm przed wdychaniem niewidocznych gołym okiem pyłów. Firmy produkujące tego typu gadżety stawiają jednak nie tylko na funkcjonalność – maska przeciw smogowi ma również być modna i estetyczna!

O tym, że smog staje się coraz większym problemem ekologicznym naszego kraju, nikogo nie trzeba przekonywać. Są miejsca – np. Kraków czy miasta na Śląsku – gdzie poziom zanieczyszczeń powietrza w niektóre dni przekracza normy o 300-400%. Nic więc dziwnego, że na ulicach zaobserwować można ludzi użytkujących maski antysmogowe.

Maska przeciw smogowi – czy to działa?

Każda maska antysmogowa wyposażona jest w wymienne filtry, przez które wdycha się powietrze. Producenci zapewniają, że są one w stanie wyłapać nawet 99% niewidocznych gołym okiem pyłów i zanieczyszczeń, ale badania naukowców nie potwierdzają tych doniesień – ich zdaniem filtry wyłapują tylko część zanieczyszczeń, więc nie chronią przed smogiem całkowicie. Oczywiście należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów – w większości przypadków trzeba to zrobić, gdy zmieni kolor z białego na szary. Użytkownicy masek antysmogowych twierdzą, że w Krakowie następuje to już po kilku godzinach….

Maska antysmogowa – funkcjonalna i modna

Wiara w to, czy maski antysmogowe naprawdę działają jest indywidualną kwestią, choć wydaje się, że lepiej jest wyłapywać choć część zanieczyszczeń niż nie robić tego w ogóle. Jeśli już jednak zdecydujemy się na zakup tego typu akcesorium, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry techniczne, ale także wygląd.

  • Maski antysmogowe klasyczne – zazwyczaj utrzymane w kolorze czarnym lub białym. Oczywiście noszenie ich i tak przyciąga wzrok, ale nie wyróżniają ani szczególnym wzornictwem, ani oryginalną kolorystyką.
  • Maski antysmogowe dla kobiet – coraz częściej dekorowane są motywami obecnymi na kobiecych ubraniach i dodatkach. Mogą być zdobione wzorem kwiatów, panterką, tygrysimi paskami, kształtami geometrycznymi.
  • Maski antysmogowe dla mężczyzn – tu również wybór staje się coraz szerszy. Popularne są m.in. wzory moro, futurystyczne malunki, a nawet motywy kości, przez co maska antysmogowa odwzorowuje wygląd ludzkiej czaszki!

Maska przeciw smogowi na wybiegach

Moda w bardzo wielu sytuacjach jest odzwierciedleniem problemów, z jakimi boryka się świat. Nie może więc dziwić fakt, że maski antysmogowe powoli stają się elementem kolekcji tworzonych przez największych światowych projektantów. Zrobiły to już dwie bardzo znane marki chińskie: Mash Ma oraz Qiadam Yin Pen – modelki prezentowały na wybiegach nie tylko ubrania i dodatki, ale także maski antysmogowe, dopasowane pod względem designu do całości kolekcji. W maskach publicznie pokazuje się także coraz więcej znanych osób – paparazzi uchwycili na zdjęciach z tego typu akcesoriami m.in. wokalistkę Kate Perry oraz piosenkarza Justina Biebera. Można więc śmiało zakładać, że ich popularność będzie z każdym rokiem rosnąć.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here