alkoholizm

Jeżeli zauważamy, że mamy problem z alkoholem, to warto zastanowić się nad profesjonalnym odwykiem. Wiele osób uważa, iż to nie jest potrzebne. Sądzimy, że sami sobie poradzimy ze wszystkim i bez problemu przestaniemy pić. Jednak w rzeczywistości okazuje się, że jednak nie jest to wcale takie proste. Uzależnienie często jest silniejsze od nas i sami możemy sobie nie dać rady. Łatwo też będzie nam wpaść w nałóg z powrotem i warto mieć tego świadomość.

Odwyk alkoholowy

Jeśli zastanawiamy się dlaczego warto zdecydować się na odwyk alkoholowy, to warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej. Dobrze jest sprawdzić jak przebiega leczenie alkoholizmu i dlaczego tak ważne jest to, żeby mieć przy sobie osoby, które przechodzą przez to samo co my. Warto więc udać się chociaż raz na specjalistyczną terapię dla alkoholików, ponieważ wtedy możemy poznać inne osoby oraz dowiedzieć się znacznie więcej na temat naszych problemów. Osoba prowadząca terapię zwróci nam też uwagę na pewne rzeczy, o których być może nie mieliśmy wcześniej pojęcia.

Warto mieć świadomość tego, że alkoholizm to choroba, z której można co prawda wyjść, ale alkoholikiem zostaje się do końca życia. Jeśli chcemy dowiedzieć się ile trwa odwyk alkoholowy, to nie dostaniemy jednoznacznej odpowiedzi. Można powiedzieć nawet, że trwa on do końca naszego życia. Jednak jedynie początki bywają trudne. Później już wiemy doskonale, że nie chcemy pić i mamy świadomość tego, iż nie możemy sobie pozwolić nawet na jedno piwo. Właśnie to jedno piwo po pewnym czasie abstynencji jest często powodem powrotu do nałogu. Jeśli będziemy próbować samodzielnie odstawić alkohol, to najprawdopodobniej skończy się właśnie tak, że pewnego dnia pozwolimy sobie na wypicie jednego piwa, ponieważ uznamy, że długo nie piliśmy i jesteśmy już silni. Jednak to właśnie to jedno piwo może doprowadzić do tego, że później znowu zaczniemy pić więcej, a kolejne odstawienie alkoholu będzie dla nas znacznie trudniejsze.

Warto więc korzystać ze specjalistycznego odwyku, żeby mieć pewność, że pożegnamy się z alkoholem raz na zawsze i nigdy do niego nie wrócimy. W trakcie trwania odwyku nawiążemy zapewne wiele znajomości. Będziemy mieć przy sobie osoby, które będą nas wspierać w chwili załamania i powstrzymają nas od wypicia alkoholu. Z takimi osobami będziemy mogli porozmawiać w każdym momencie i taka świadomość jest naprawdę bardzo ważna. Każdy przecież w pewnym momencie będzie mieć chwilę załamania i alkohol staje się wtedy bardzo kuszącą perspektywą. Jesteśmy bowiem nauczeni, że alkohol pomaga w złych momentach.

Źródło artykułu: Ośrodek „WANT” Patryk Hildebrandt

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here