Dobór protezy nogi - rodzaje i koszty

Utrata nogi niezależnie czy to na poziomie uda, czy poniżej kolana jest traumą dla każdego, kogo dotknęła ta tragedia. Wydawać się może, że życie, jakie znaliśmy i prowadziliśmy do tej pory, właśnie się skończyło. Na szczęście żyjemy w czasach, gdzie technologia pozwala przywrócić w dużej mierze sprawność sprzed amputacji dzięki zastosowaniu protezy kończyn dolnych. Jak dobrać protezę, jakie są ich rodzaje i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Rodzaje protez

Proteza nogi dostosowywana jest przede wszystkim do miejsca, w którym nastąpiła amputacja i tak wyróżniamy:

– protezę podudzia (dla pacjentów po amputacji nogi poniżej stawu kolanowego),

– protezę uda (dla pacjentów po amputacji nogi powyżej stawu kolanowego),

– protezę po wyłuszczeniu stawu biodrowego,

– protezę po wyłuszczeniu stawu kolanowego,

– protezę stopy w tym protezy: palców, śródstopia, tyłostopia, całej stopy,

– protezę specjalnego przeznaczenia. Jest to proteza nogi dostosowana do szczególnych potrzeb. Może być to np. proteza przystosowana do jazdy na rowerze, wspinaczki czy biegania.

Dobór protezy i cena

Dobór protezy nogi jest poprzedzony przede wszystkim dokładnym wywiadem z protetykiem, który określi stan kikuta, a także ustali zapotrzebowanie pacjenta ze względu na stopień jego aktywność. To pomoże, podjąć wspólną decyzję, jaką protezę potrzebuje osoba po amputacji. Nie bez znaczenia ma oczywiście także cena. Proteza nogi nie jest rzeczą tanią. Koszt protezy na wysokości podudzia waha się w granicach 18-36 tysięcy zł. Proteza udowa jest jeszcze droższa i jej cena może osiągnąć nawet 100 tysięcy zł. Niestety często są to kwoty nieosiągalne dla dużej części osób po amputacji kończyny. Na szczęście można się ubiegać o dofinansowanie. Z NFZ kwota, jaką możemy otrzymać to maksymalnie 3500 tysiąca złotych. Z programu PFRON Aktywny Samorząd, w zależności od stopnia amputacji, możemy otrzymać kolejne 16-26 tysięcy złotych. Warto też skorzystać z siły internetu i zorganizować własną zbiórkę, a także poszukać przyjaznych fundacji, które mogą nam pomóc w uzbieraniu brakującej kwoty.

Co dalej?

Moment otrzymania protezy to jeszcze nie koniec. Choć do nauki poruszania się w protezie nie potrzebujemy pomocy rehabilitanta, jednak przyzwyczajenie się do niej zajmie trochę czasu i będzie potrzebowało wielu ćwiczeń i praktyki. Przy włożeniu odpowiedniej ilości pracy i wysiłku proteza pomoże jednak wrócić w dużej mierze do dawnych aktywności. Warto w tym czasie szukać wsparcia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Doświadczenie innych osób po amputacji może przywrócić wiarę, że utrata kończyny nie jest końcem świata, a życie nadal ma nam wiele do zaoferowania.

Na stronie https://www.ortocentrum.com.pl/protezy-konczyn-dolnych znajdziesz ofertę na protezy kończyn dolnych.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here