Alkoholizm jest poważnym problemem, który od wielu lat trapi społeczeństwo w Polsce. Mimo, że znaczna część osób ma świadomość tego problemu, to wydaje się, że temat nadal jest pomijany w rozmowach – zarówno w mediach, jak i codziennych kontaktach. Wygląda na to, że również poziom wiedzy w społeczeństwie, na temat leczenia choroby alkoholowej, stoi na bardzo niskim poziomie. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia alkoholizmu, jest rozpoznanie problemu u bliskiej osoby.
Objawy alkoholizmu
Rozpoznanie choroby alkoholowej w zaawansowanym stadium nie stanowi problemu, ponieważ przy przerwaniu picia, uwidaczniają się objawy fizjologiczne – drżenie, nadciśnienie, nudności, wymioty. Bardzo często jednak wtedy jest już za późno i skłonienie osoby uzależnionej na odwyk alkoholowy bywa silnie utrudnione. We wcześniejszych etapach choroby rozpoznanie jej staje się jednak o wiele trudniejsze.
We wczesnym stadium alkoholizmu, objawia się on przede wszystkim poprzez zmiany w zachowaniu. Osoba uzależniona ma często zwiększoną tolerancję na alkohol, odczuwa również silne pragnienie lub uczucie przymusu picia. Alkoholik przedkłada również picie nad inne sposoby spędzania wolnego czasu. Bardzo często spotykana jest postawa obronna u osoby uzależnionej, potrzeba „udowodnienia” innym, że może przestać pić.
Jak przebiega leczenie alkoholizmu?
Pierwszym etapem leczenia jest uświadomienie osoby chorej o potrzebie leczenia i negatywnym wpływie, jakie wywiera ona na otoczenia. Ważne jest, aby decyzję o detoksie alkoholowym, podjęła osoba uzależniona. W innym przypadku leczenie nie przyniesie skutku.
Właściwą terapię rozpoczyna odtrucie alkoholowe. Najczęściej odbywa się ono w specjalnie przeznaczonych do tego ośrodkach, gdzie pod okiem specjalistów osoba uzależniona musi przeczekać okres, w której występują objawy fizjologiczne po odstawieniu alkoholu. Dla osób mieszkających w Poznaniu detoks alkoholowy nie jest komplikacją – jednak w przypadku wsi lub mniejszych miejscowości jest to bardzo utrudnione.
Po fazie odtrucia alkoholowego przychodzi czas na najtrudniejszą część leczenia, która będzie trwała przez całe życie. Alkoholizmu nie da się bowiem wyleczyć w pełni. Osoba uzależniona po ukończeniu terapii musi resztę życie spędzić w abstynencji, ponieważ każdy kontakt z alkoholem stwarza ryzyko powrotu do picia. Alkoholik podczas terapii pracuje ze specjalistą, szukając przyczyn choroby – ponieważ praktycznie nie zdarza się, aby uzależnienie zostało wywołane jedynie przez fizyczną potrzebę picia. Przyczyna każdego uzależnienia jest zakorzeniona głęboko w psychice – najczęściej alkohol służy jako sposób radzenia sobie z problemami. W trakcie terapii konieczne jest uświadomienie leczonego, iż picie nie rozwiązuje problemów. Należy mu także pokazać inne drogi, dzięki którym może on się z nimi zmierzyć.