American whiskey – co warto wiedzieć o odmianach trunków ze Stanów Zjednoczonych

Produkcja whiskey gości także na amerykańskim kontynencie. Jej odmiany różnią się od europejskich, dzięki czemu zyskały popularność na całym świecie. Jakie produkty znajdziemy na amerykańskim rynku?

American whiskey – jakie są cechy charakterystyczne?

Nie trudno domyślić się, że whiskey do Ameryki dotarła z Europy. Wszystko to za sprawą imigrantów ze Szkocji i Irlandii. To oni przywieźli ze sobą recepturę i zaadoptowali ja do panujących warunków. W ten sposób powstał zupełnie nowy rodzaj whiskey, w którym dominuje kukurydza a nie jęczmień. Trunki te leżakują nie w starych, a nowych dębowych beczkach, dodatkowo opalanych od środka. Zawartość kukurydzy w mieszance jest zależna od odmiany whiskey. Najwięcej jest jej w bourbonie. Ten rodzaj american whiskey zawiera w mieszance co najmniej 51% kukurydzy. Bez problemu znajdziemy jednak takie wersje, w których współczynnik ten wynosi nawet 70%. Bourbon jest produkowany w Kentucky. To właśnie na terenie tego stanu powstaje 95% światowej produkcji. Wyrazem popularności tego trunku jest także coroczny Bourbon Festival, który gromadzi miłośników american whiskey z całego świata.

American whiskey – co powstaje w Tennessee?

Inną odmianą amerykańskiego trunku jest ten produkowany w sąsiedztwie Kentucky. Tennessee Whiskey jest niezwykle zbliżona do bourbona, jednak występujące różnice umożliwiły określenie jej jako odrębnego rodzaju. Przede wszystkim ten rodzaj american whiskey zawiera mniej kukurydzy od bourbona. O wiele bardziej istotne jest jednak przepuszczenie trunku przez trzymetrową warstwę węgla drzewnego wypalanego z cukrowego klonu. Proces ten trwa około dziesięciu dni. Ma on decydujący wpływ na smak i aromat tego rodzaju american whiskey. Zarówno bourbon, jak i Tennessee Whiskey są dostępne w Polsce. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem https://swiat-whisky.sklep.pl/19-whiskey-amerykaskabourbon. Każda z tych odmian cieszy się uznaniem koneserów na całym świecie. Dzięki tak dużej różnorodności miłośnicy tego trunku wciąż mogą poszukiwać odmian spełniających ich oczekiwania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here