Lanolina – jakie rodzaje są stosowane w przemyśle?

Lanolina to substancja, która znalazła zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej wszechstronność docenili zarówno producenci kosmetyków, jak i lekarstw. Czemu zawdzięcza ona takie właściwości?

Lanolina – co to tak naprawdę jest?

Pod tym terminem kryje się wosk – tłuszczopot, który jest wytwarzany przez zwierzęta posiadające wełnę. Najbardziej popularnym jej rodzajem jest lanolina owcza. Gruczoły łojowe tych zwierząt wytwarzają tę substancję, gdyż są narażone na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Lanolina chroni je przed nimi i jest wydzielana wyłącznie w czasie upałów lub siarczystych mrozów. W przemyśle wykorzystuje się ten surowiec poddany obróbce. Polega ona na zdjęciu lanoliny z wełny i oczyszczeniu jej. Można ją także odwodnić lub pozostawić w niej jej pewną ilość. Wynika to z jej przeznaczenia. Bezwodna lanolina jest stosowana w produkcji kosmetyków. Możemy ją znaleźć chociażby w maściach. Lanolina wodna natomiast jest składnikiem olejów i smarów. Zazwyczaj zawiera ona w sobie ok. 25% wody.

Lanolina – jak kupić dobry surowiec?

Najlepiej jest sprawdzić certyfikat tego surowca. Wówczas będziemy wiedzieli wszystko na jego temat. Sama lanolina występuje w trzech rodzajach. Podstawowa jest lanolina nie zdjęta z wełny owczej lub nie poddana jeszcze oczyszczaniu. Kolejna jest lanolina czysta. To bezwodny, oczyszczony surowiec, o gęstej masie i brunatnożółtym kolorze. Lanolina farmaceutyczna zaś jest jasnożółtą substancją pozbawioną zapachu. Pod tym linkiem dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/surowce-dla-przemyslu-farmaceutycznego/. Kolor i zapach mówią nam także bardzo dużo na temat czystości tego surowca. Im barwa jest ciemniejsza i mocniejszy zapach, tym lanolina jest mniej oczyszczona. Lanolinę farmaceutyczną stosuje się zaś w produktach dla niemowlaków. Mamy tu na myśli chociażby preparaty na pieluszkowe zapalenie skóry. Surowiec ten jest także składnikiem środka na poranione brodawki. Jak widać, lanolina ma naprawdę szerokie zastosowanie. Co ciekawe, możemy z niej sami przygotować tego typu preparaty. Warto o tym pamiętać, gdyż jej właściwości mogą okazać się pomocne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here