Handel międzynarodowy

Rzeczpospolita wstąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przed wstąpieniem do Unii Europejskiej poczynaliśmy przygotowania mające wprowadzić zmiany w gospodarce, które pozwoliłyby osiągnąć odpowiedni poziom gospodarki, aby zostać przyjętymi do Unii Europejskiej. Wstąpienie do Unii Europejskiej otworzyło nam drogę do łatwiejszego handlu z krajami członkowskimi.

Przed 1989 rokiem Polska jako kraj pod wpływem Związku Radzieckiego nie miała nawet co myśleć o handlu z zachodem. Jedyna wymiana o charakterze handlowym odbywała się tylko pomiędzy państwami pod wpływami ZSRR. Towary eksportowane stawiły głownie półprodukty, które Państwa nabywające miały kończyć produkcję we własnych zakładach produkcyjnych.

Po 1989 roku zaczął kwitnąc kapitalizm na terenie byłego PRL-u. Osoby prywatne zaczęły otwierać działalności gospodarcze o różnych charakterach np. produkcyjna, produkcyjno – handlowa czy handlowo- usługowa itp. 15 lat Polska znajdowała się poza Unią Europejską prężnie rozwijając swoją gospodarkę, zmniejszając stopę bezrobocia, podnosząc płace minimalną itd. W 2004 roku Polska gospodarka dojrzała do wstąpienia w szeregi Państw członkowskich Unii Europejskiej co otworzyło nam nowe możliwość importowe i eksportowe.

Co to jest import i eksport? Import jest to sprowadzanie towarów z zagranicy, bardzo często w korzystnych cenach, aby potem sprzedać je z zyskiem na terenie kraju lub wykorzystać do produkcji innego produktu.

Eksport to wywożenie produktów/towarów, stworzonych w naszym kraju, za granicę i sprzedaż ich tam. Eksport stanowi dobre źródło dochodu dla Państwa, które pobiera podatki od tych transakcji.
Eksport i import jest najbardziej opłacalny dla dużych firm produkcyjnych lub handlowych z uwagi na to, iż aby taki zakup był opłacalny należy złożyć zamówienie na najlepiej kilka kontenerów jakiegoś towaru. To samo tyczy się eksportu, żeby był opłacalny najlepiej przeznaczyć na sprzedaż duże ilość produktów. Dlatego też sprzedaż towarów do UE nie zawsze jest opłacalny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here