Wiesiołek jest rośliną zielną, która pochodzi z Ameryki. Ponad 120 gatunków występuje naturalnie zarówno na kontynencie północnym, jak i południowym. Z uwagi na swoje właściwości lecznicze oraz dużą odporność, wiesiołek introdukowano w wielu miejscach na całym świecie. W Polsce występuje około 30 gatunków tej rośliny, a do najbardziej popularnych należy wiesiołek dwuletni oraz wiesiołek Lamarcka.
Olej z wiesiołka – bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
Niepozorny wiesiołek jest cennym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w nasionach rośliny. Kwasów tych ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie i muszą być one dostarczone wraz z pożywieniem. Jednym z niezbędnych kwasów jest omega-6, który zawiera:
kwas linolowy (la),kwas gamma-linolenowy (gla),kwas arachidonowy (aa).Jednym ze źródeł doskonale przyswajalnych przez organizm ludzki kwasów omega-6 jest olej z wiesiołka, który zawiera aż 68,6% kwasu linolowego odgrywającego ważną rolę m. in. w ochronie skóry przed wysychaniem i utratą elastyczności.
Oczywiście kwas linolowy, wraz z innymi kwasami omega-6 są istotne dla człowieka również z innych powodów. Ich dobroczynne działanie przejawia się także w:
obniżaniu ciśnienia krwi,hamowaniu rozwoju zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych,wyrównywaniu nieprawidłowego stosunku cholesterolu LDL do HDL,prawidłowym rozwoju układu nerwowego,zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nowotworów.Olej zawarty w nasionach wiesiołka przeciwdziała również przedwczesnym porodom i niskiej masie urodzeniowej dzieci, a także wspomaga proces wzrostu i dojrzewania.
Wiesiołek doskonały dla skóry
Olej z wiesiołka jest nieocenioną pomocą w problemach skórnych. Za ochronę skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych odpowiada warstwa rogowa naskórka (stratum corneum). Głównym składnikiem warstwy rogowej są ceramidy, czyli swoisty „cement” międzykomórkowy, którego głównym zadaniem jest zapobieganie utraty wody przez skórę. Żeby zachować elastyczność i gładkość naskórka, musi się w nim znajdować odpowiednia ilość ceramidów, a tę zapewnia kwas linolowy, który znajduje się właśnie w oleju z wiesiołka.
Dlatego kiedy skóra robi się sucha, szorstka, wyraźnie brakuje jej elastyczności i pojawiają się na niej drobne pęknięcia, warto wzbogacić swoją dietę o suplement bazujący na oleju z wiesiołka, np. taki jak kapsułki Oeparol. Tłoczony na zimno olej z wiesiołka dziwnego (łac. Oenothera paradoxa), zawiera kwasy omega-6, a wśród nich tak cenny dla skóry kwas linolowy.