oprawy okularowe

Jak dowodzą badania, ponad połowa społeczeństwa na całym świecie nosi soczewki tudzież okulary. Wady wzroku są bardzo różne, lecz te najbardziej popularne to dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Polegają one odpowiednio na tym, że w pierwszym przypadku osoba widzi wyraźnie z daleka, natomiast rzeczy znajdujące się w bliskiej odległości są rozmazane. Druga wada analogicznie jest jej odbiciem lustrzanym, czyli ma odwrotne objawy.

Ważne jest to, by chodzić na regularne, coroczne kontrole do okulisty

Oczywiście, jeżeli sami zauważymy pogorszenie wzroku lub jakiekolwiek niepokojące symptomy, powinniśmy czym prędzej umówić się na wizytę u optyka. Obecnie dużą popularnością cieszą się soczewki kontaktowe. Są to niewielkie szkiełka nakładane bezpośrednio na oko działające na tej samej zasadzie co okulary, a więc korygujące wzrok.

Nie poleca się stosowania ich przez dzieci oraz osoby roztargnione. Powodem tego zalecenia jest fakt, iż o soczewki trzeba dbać, być bardzo ostrożnym przy zakładaniu i ściąganiu, a także regularnie czyścić w specjalnym płynie. Zaniechanie tego typu zabiegów pielęgnacyjnych wiąże się z dużym ryzykiem zakażenia, gdyż szkiełko styka się bezpośrednio z okiem. Dlaczego ludzie tak chętnie sięgają po soczewki?

okulary

Okulary znacznie zmieniają wygląd właściciela i duża liczba osób z wadą wzroku wstydzi się ich noszenia w początkowej fazie i zwyczajnie nie może się przyzwyczaić. Soczewki nie zmieniają nic, są wręcz niezauważalne. Zdarza się, że znając jakiegoś człowieka na co dzień nie mamy pojęcia, że ten nosi szkiełka kontaktowe i bardzo dziwi nas ta informacja. Oczywiście, istnieją także soczewki zmieniające kolor tęczówki i posiadające inne ciekawe dodatki estetyczne. Kolejnym powodem, dla którego szkiełka wiodą prym jest uprawianie sportu.

Podczas aktywności fizycznej noszenie okularów jest niewygodne i ryzykowne, gdyż mogą się łatwo potłuc. Z drugiej strony pacjenci ze znaczną wadą wzroku nie są w stanie uprawiać sportu bez okularów, ponieważ zwyczajnie nic nie widzą. Jest to uciążliwe, więc soczewki kontaktowe w tym wypadku są świetną alternatywą dla okularów. No ale przecież niektórzy nie mający wady wzroku chcieliby nosić te „magiczne” szkiełka w oprawce, bo zwyczajnie im się to podoba. Dla amatorów okularów nie zabraknie ciekawych rozwiązań.

Oprawy okularowe są dostępne w wielu wariantach

Pierwszą kategorią jest kształt, który ma bardzo duży wpływ na prezencję okularów. Oprawki mogą mieć kształt małych prostokątów, dużych okręgów, owalu, kwadratów… Możliwości jest nieskończenie wiele i wszystko zależy od inwencji twórczej i upodobań użytkownika. Zarówno dziewczyny jak i chłopaki znajdą z pewnością coś dla siebie wśród takiego ogromu propozycji. Drugą kategorią jest-jak łatwo się domyślić- kolor oprawek, ewentualnie wzorki. Utarło się, że mężczyzna powinien nosić proste okulary z ciemnymi oprawkami, lecz ten stereotyp jest stopniowo przełamywany.

Oprawy mogą być jedno, dwukolorowe lub bardziej bogate w barwy. Wzorki także są spotykane i przydają okularom szczególnego uroku i ożywiają kompozycję. Kolory są najróżniejsze-od ciemnych, stonowanych kolorów po żywe barwy, jak na przykład czerwony lub zieleń. Jeśli chodzi o te „abstrakcyjne”, wyraziste kolory to są rzadziej spotykane, ale również stanowią ciekawą propozycję. Wszystko zależy od preferencji użytkownika. Warto zainwestować w dobre jakościowo okulary, których wygląd się nam w stu procentach podoba.

modne oprawki

Prawda jest taka, że będą nam one towarzyszyć codziennie i naprawdę ich prezencja wpływa nie tylko na nasz wizerunek, ale także samopoczucie. To nie mit, ale suchy fakt. Człowiek jest w pewnym sensie wzrokowcem i reaguje na tego typu bodźce.

Podobnie jest zresztą z ubraniami- też chcemy nosić tylko rzeczy, które się nam podobają i za nic w świecie nie założymy ciuchu, którego wygląd kłóci się z naszym wyczuciem estetyki i gustem. W ogóle upodobania i to, w jaki sposób są one „przyznawane” odpowiednim jednostkom-czyli dlaczego jeden woli kolor czarny, a inny czerwony- to bardzo ciekawe zagadnienie.

Parafrazując już od tego, przejdę do podsumowania. Otóż wada wzroku to nie koniec świata, a nawet okazja, by nieco odświeżyć swój wygląd. Jeżeli jednak nie podobają się nam okulary, to możemy zainwestować w szkła kontaktowe. Na tak ogromnym rynku związanym z szeroko pojętą tematyką optyczną każdy znajdzie coś dla siebie. Posiadając wadę wzroku należy pamiętać o częstszych wizytach kontrolnych, dlatego że wada może się pogłębiać i trzeba mieć to na uwadze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here