Prezenty dla 9-latki

Do kwestii wyboru prezentów dla 9-latki można podejść na wiele sposobów. Zwykle punktem wyjścia jest pytanie, co kupić na prezent, ale kiedy okazuje się, że te propozycje niezbyt różnią się od prezentów dla młodszych dziewczynek, trzeba sobie zadać pytanie, jak nie popełnić błędu.

Ten sam typ, ale złożoność już inna

W większości przypadków prezent dla 9 latki dziewczynki będzie dla niej już znanym typem, a więc będą to na przykład puzzle, układanki albo gry planszowe. To nie jest przecież tak, że nagle w wieku 9 lat otwiera się przed dzieckiem świat zupełnie nieznanych zabawek. Większość z nich będzie już znana, jeśli chodzi o samą koncepcję, natomiast to, co odróżniać je będzie od zabawek dla młodszych dziewczynek, to będzie na przykład tematyka i poziom złożoności.

W przypadku puzzli, bo tu widać to chyba najwyraźniej, będą one przede wszystkim miały więcej elementów. Ile konkretnie? Tu z jednej strony warto polegać na sugestiach wydawcy, ale z drugiej, brać też poprawkę na to, że nie każdy radzi sobie z puzzlami równie dobrze. Na pewno takie, które mają po 300 elementów, będą już stanowiły sporą część oferty.

Niekoniecznie jednak będą na nich postaci z bajek. To mogą być już puzzle ze zdjęć, znane plakaty lub grafiki czy obrazy w postaci układanek. Często są to grafiki mniej abstrakcyjne niż te, które układają młodsze dzieci.

Więcej gier na wiele osób

Jeśli na prezent dla 9-latki ma być wręczona gra, to warto poszukać takiej, która korzysta już z elementów społecznych. Innymi słowy – o ile gry dla młodszych dzieci, nawet jeśli mają opcję gry w wiele osób, to zwykle mają też scenariusze jednoosobowe. Gra na prezent dla 9-latki będzie już go często pozbawiona. W tym wieku interakcje rówieśnicze nabierają większego znaczenia i to znajduje odzwierciedlenie w scenariuszach wielu zabaw.

Oczywiście, jeśli tak, to trzeba też zwrócić uwagę na to, dla ilu osób jest zaprojektowana dana gra. Często producenci deklarują, że jest to na przykład od 2 do 6 osób, ale scenariusz rozgrywki dla 2 osób może być inny niż dla większej liczby graczy. Niestety to czasem oznacza, że tak naprawdę najprostsza wersja jest raczej niezbyt satysfakcjonująca. A przecież okazja do tego, żeby zagrać nie tylko w 6 osób, ale nawet w 4, może nie zdarzać się zbyt często.

Zdecydowanie w stronę zainteresowań

Spora część zabawek dla młodszych dziewczynek ma charakter, nazwijmy go, uniwersalny. W przypadku prezentów dla 9-latki warto już jednak poszukać czegoś, co konkretnie trafia w jej zainteresowania. W wieku 9 lat dzieciaki mają już zwykle dość wyraźnie skrystalizowane (choć nie zawsze supertrwałe) zainteresowania i to widać też po zabawkach. Często mają one bardzo silny element tematyczny i to akurat dobrze, ponieważ można dobrać takie, które świetnie wpiszą się w codzienność i pozwolą rozwijać pasję, a nie po tylko miło spędzać czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here