Psychoterapia

Zdrowie psychiczne człowieka jest komponentem ogólnego pojęcia zdrowia jednostki. Nie jest zupełnie zdrowy ten, kto boryka się z problemami natury psychicznej. Likwidowaniem tego typu zaburzeń, zajmują się wyspecjalizowani psychoterapeuci.

Co to jest psychoterapia? W ogólnym tego słowa znaczeniu jest to seria spotkań ze specjalistą w celu zdiagnozowania i leczenia problemów i zaburzeń natury psychicznej. Psychoterapia jest pracą, którą wykonuje zarówno psychoterapeuta, ale głównie sam pacjent.

Istnieje wiele szkół i podejść psychoterapeutycznych. Najczęściej stosowane rodzaje psychoterapii to psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia Gestalt, psychoterapia psychoanalityczna. Każda z nich charakteryzuje się różnym podejściem do pacjenta, zaangażowaniem obu stron, stosowanie lub też nie dodatkowych ćwiczeń.

Innym sposobem rozróżniania psychoterapii jest podział ze względu na liczbę uczestniczących w niej jednorazowo osób. Pod tym względem istnieją takie rodzaje psychoterapii jak indywidualna i grupowa. Każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie podejście bardziej mu odpowiada. Czy lepiej czuje się w grupie czy sam na sam z terapeutą. Faktem jest też to, że różne problemy wymagają różnych podejść i stosuje się do nich inne rodzaje psychoterapii. Na przykład w leczeniu uzależnień najczęściej stosuje się podejście grupowe. Duże miasta oferują znacznie większą dostępność do psychoterapii niż mniejsze ośrodki.

Psychoterapia Warszawa będzie znacznie łatwiejsza niż w małym mieście. Istnieje tu wiele ośrodków, instytucji oraz wykwalifikowanych psychoterapeutów prowadzących praktyki indywidualne reprezentujących różne szkoły, podejścia i rodzaje psychoterapii. Pod tym względem oferta jest naprawdę duża i jest z czego wybierać. Psychoterapia w Warszawie umożliwia także większą anonimowość niż w małym mieście. Odpowiedź na pytanie co to jest psychoterapia, może być krótka: sposób, aby poradzić sobie z problemami psychicznymi i odzyskać zdrowie i równowagę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here