medycyna sportowa

Mówi się, że sport to zdrowie, jednak nawet najlepszym zdarzają się kontuzje. Aby ich uniknąć, należy być dobrze przygotowanym do uprawiania danej dyscypliny i zadbać o profilaktykę. W tym celu warto zdiagnozować wydolność organizmu. Który lekarz będzie najlepszym wsparciem w tej sytuacji? Co robić, jeśli już pojawi się uraz?

Który lekarz ocenia zdolność do uprawiania sportu?

Chcąc bezpiecznie uprawiać sport, należy wcześniej zgłosić się do specjalisty medycyny sportowej. Nie chodzi wyłącznie o uzyskanie kwalifikacji do uprawiania danej dyscypliny, ale również o ochronę przed pogorszeniem stanu zdrowia, a nawet śmiercią. To ważne szczególnie w przypadku dzieci, których rodzicom zależy, by ich latorośl osiągnęła wysokie wyniki, ale rzadziej zastanawiają się nad tym, czy to odpowiednie dla jej organizmu.

Najwyższej jakości ocena sportowo-medyczna polega na czymś więcej, niż tylko na podbijaniu karty zdrowia sportowca. Obejmuje różne elementy, które dają pełny obraz osoby podejmującej wyzwanie, jakim jest sport zawodowy. Badania lekarskie mają na celu:

  • zminimalizowanie ryzyka związanego z uprawianiem sportu,
  • pomoc w doborze dyscypliny,
  • ustalenie częstotliwości treningów i wielkości obciążeń,
  • dobór ćwiczeń stosownych do poziomu rozwoju sportowca.

Powyższymi zagadnieniami zajmuje się medycyna sportowa. Z definicji to dziedzina podejmująca zagadnienia fizycznej aktywności człowieka od urodzenia do śmierci. W dobie zaawansowanych technik przygotowania fizycznego i wiążących się z tym obciążeń dla organizmu nabiera ona nowego wymiaru. Musi sprostać potrzebom profesjonalnych sportowców w zakresie zapobiegania kontuzjom, stałego podnoszenia osiągnięć i leczenia urazów. Oznacza to konieczność współpracy z trenerami, dietetykami, fizjoterapeutami i ortopedami. Kompleksową pomoc w tym zakresie oferuje Centrum Medyczne Gamma w Warszawie.

Do kogo zwrócić się w razie kontuzji?

Lekarz medycyny sportowej zapewnia szybką i trafną diagnozę, pomaga również wzmocnić funkcje organizmu. W przypadku urazów najskuteczniejsze wsparcie zapewni ortopeda. Warszawa – prywatnie lub na NFZ – daje mieszkańcom możliwość kompleksowej opieki medycznej dzięki doskonale wyposażonym placówkom medycznym i doborowej kadrze.

Osobom cierpiącym z powodu zwichnięcia, złamania lub przeciążeń mięśni i stawów polecamy wizytę w Centrum Medycznym Gamma w stolicy, na Żoliborzu lub na Mokotowie. Można tam skorzystać z fachowej pomocy ortopedów i fizjoterapeutów wyspecjalizowanych w leczeniu różnego rodzaju urazów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here