Olejek herbaciany słynie ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych. Może być stosowany w pielęgnacji cery trądzikowej, a także służyć jako składnik leczenia rozmaitych stanów zapalnych skóry oraz infekcję. Olejek ten dezynfekuje skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz Łagodzi stany zapalne. Co więcej używany jest w kosmetykach jako naturalny konserwant. Czym dokładnie jest olejek herbaciany? W jaki sposób działa? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/olejek-herbaciany-naturalna-pielegnacja-skory-tradzikowej/
Olejek herbaciany – czym jest?
Olejek herbaciany pozyskiwany jest z rosnącego w Austrii drzewa Mekaleuca alternifolia. Wyróżnia się charakterystycznym, silnym aromatem korzennym z lekko cytrynową nutą. Ten, co jest najbardziej charakterystyczne dla olejku herbacianego są jego właściwości antybakteryjne, zatem olejek ten z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu rozmaitych dermatoz.
Olejek herbaciany – jak działa?
Olejek z drzewa herbacianego zawiera działanie przeciw utleniające oraz odnotowano, że posiada szerokie spektrum działania przeciwko bakteriom, wirusami oraz grzybom i pierwotniakom. Olejek herbaciany jest skuteczny w leczeniu trądziku pospolitego, łojotokowego zapalenia skóry oraz przewlekłego zapalenia dziąseł. Przyspiesza również proces gojenia się ran oraz wykazuje się aktywnością przeciwnowotworową. Innymi cennymi składnikami olejku herbacianego, a jest ich ponad sto, są silne antyoksydanty.
Olejek herbaciany – jak go stosować?
Olejek herbaciany można aplikować na skórę, przestrzenie międzypalcowe, paznokcie oraz skórę głowy. Idealnie sprawdza się jako składnik domowych maseczek do twarzy. Można zamieszać kilka kropli tego olejku, razem z żelem wyciśniętym z 1 listka aloesu i olejkiem jojoba.
Taką maseczka aplikujemy na twarz i pozostawiamy ją przez 15 minut, po czym zmywamy ciepłą wodą. Maseczka posiada działanie antybakteryjne i nawilżające, a także doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Olejek można dodać też do glinek, wzmacniając antybakteryjne i oczyszczający działanie maseczki na twarz. Kolejną propozycją jest maseczka z miodu oraz olejku herbacianego, idealna dla cery trądzikowej. Do dwóch łyżeczek miodu wystarczy dodać jedynie kilka kropel olejku i trzymać na twarzy przez około 15 minut.
Jakie są efekty uboczne i przeciwwskazania do stosowania olejku herbacianego?
Olejek herbaciany nie powinien być stosowany u osób uczulonych na ten składnik. Nie wolno stosować go też doustnie, a możliwe działania niepożądane to:
- podrażnienie skóry
- alergiczna wysypka skórna
- pieczenie skóry
- swędzenie
- suchość
- zaczerwienienie skóry
W efekcie płukania jamy ustnej olejkiem mogą pojawić się zaburzenia związane z nieprawidłowym odczuwanie smaku.
Zobacz też: http://radiobc.pl/olejek-migdalowy-czym-jest-jak-dziala-i-jakie-posiada-wlasciwosci/