Praca zdalna to przez obecną sytuację na świecie bardzo popularna forma pracy. Wiele pracodawców zdecydowało się na wprowadzenie systemu hybrydowego lub całkowite przejście na home office. Chociaż prawa i obowiązki pracy zdalnej były z pewnością poruszane już nie jeden raz, to jak sytuacja ma się w przydatku kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/urlop-macierzynski-a-praca-zdalna/
Czy w w czasie trwania urlopu macierzyńskiego można pracować?
Oczywiście, istnieje taka możliwość. Kiedy zdecydujemy się na to, żeby w trakcie urlopu macierzyńskiego połączyć czas oczekiwania z pracą zdalną, to nie ma żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiały by takie postępowanie. Przede wszystkim musimy pamiętać, zaświadczenie takich obowiązków w formie home office nie wiąże się z ujemnymi skutkami dla przyszłej mamy.
Konieczne jest jednak, żeby wziąć pod uwagę rodzaj urlopu na jakim aktualnie przebywamy. Niemniej jednak połączenie pracy zdalnej z urlopem macierzyńskim nie powinno skutkować zakończeniem wolnego czy uszczuplaniem, bądź wstrzymywaniem przysługującego zasiłku.
Czy forma zatrudnienia ma znaczenie?
Kluczową kwestią jest tutaj charakter zatrudnienia. Trakcie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego, który trwa 20 tygodni, młode mamy nie mogą podejmować umowa o pracę. Jest to niezależne od tego, czy zawieramy ją u nowego pracodawcy, czy u starego.
Nie ma jednak żadnych przepisów, które dotyczą zarobku na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby przyszły lub obecny pracodawca uniemożliwiają nam wykonywanie obowiązków w naszym domowym biurze.
Zobacz też: http://radiobc.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-urlopie-macierzynskim/