Jak sprowadzić towar z Chin?

W obecnych czasach polski rynek jest po brzegi zapełniony towarami pochodzącymi z Chin. Każdy z nas może bez większego problemu zakupić produkt pochodzący z tego kraju. Towary te ze względu na niezwykle atrakcyjne ceny cieszą się na polskim rynku ogromną popularnością. W dzisiejszych czasach nie trudno bowiem nabyć nie tylko markową odzież pochodzenia chińskiego lecz także bez większego problemu można zakupić różnorodne artykułu gospodarstwa domowego, sprzęt elektroniczny oraz wiele innych praktycznych towarów.
Produkty tego pochodzenia można bez większego problemu zakupić w wielu funkcjonujących na naszym rynku chińskich marketach jak również drogą internetową. Niemniej planując import towaru z tego państwa wiele osób zapomina o jednej z kluczowych opłat związanych z całym procesem importu. Otóż kalkulując import z Chin trzeba mieć zawsze na uwadze fakt, że należy opłacić nie tylko VAT, ale również cło. Zatem ile wynosi cło z Chin? Takie oto pytanie zadaje sobie wiele osób zainteresowanych sprowadzeniem towaru z tego państwa.
Wszystkie produkty pochodzące z Chin po tym jak zostaną przywiezione do Polski podlegają obowiązkowi odprawy celnej. Dopuszczenie do obrotu czyli tak zwaną odprawę celną można dokonywać samemu albo za pośrednictwem agencji celnej.
Obecnie większość funkcjonujących na rynku firm spedycyjnych oraz transportowych posiada własne agencje celne i dokonuje całej procedury za nas na podstawie odpowiedniego upoważnienia.
Planując import towaru z Chin należy zawsze obliczyć stawkę VAT oraz stawkę cła. W przypadku podatku VAT kalkulacja jest to dosyć łatwa, niemniej dla początkujących importerów większy problem stanowi określeni wysokości cła. Otóż stawki cła na produkty z Chin są bardzo zrównoważone. Warto pamiętać o tym, że każdy chiński produkt kwalifikuję się na inną stawkę cła. Obecnie wysokość stawek cła waha się od zera procent do kilku kilkunastu procent, w zależności od wartości sprowadzanego towaru. Wysokość cła na sprowadzanie towarów z Chin ustalana jest wspólnie dla całej Unii Europejskiej.
Stawki celne często ulegają zmianie, dlatego też niezwykle ważne jest sprawdzanie aktualnych stawek celnych przy imporcie towarów z tego państwa.

intelektualnie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here