Po finalizacji zakupu własnej nieruchomości, zanim ruszą wszystkie prace związane z jej urządzeniem trzeba pamiętać o jednym – zanim ktokolwiek wprowadzi się do domu czy mieszkania, niezbędne jest przeprowadzenie odbioru technicznego, będącego ostatnim i zarazem najważniejszym etapem w oczekiwaniu na możliwość wprowadzenia się do nowego lokum.
Odbiór techniczny w ujęciu prawnym
Odbiór techniczny nieruchomości jest regulowany przez ustawę deweloperską – zgodnie z nią przed wydaniem nieruchomości inwestor jest zobowiązany do przeprowadzenia odbioru technicznego domu czy mieszkania. Czym jest ów odbiór techniczny? To nic innego jak sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości jeszcze zanim zostanie ona oddana do użytkowania. Wszystkie odkryte w czasie odbioru usterki muszą być zgłoszone deweloperowi, a ten jest zobowiązany do ich naprawienia. Zgodnie z prawem odbiór można przeprowadzić samodzielnie lub w asyście fachowców znających doskonale reguły prawa budowlanego.
Kto musi przeprowadzić odbiór techniczny? Jest to obowiązek osób, które nabyły nowa nieruchomość jeszcze przed tym, jak deweloper wydał pozwolenie na użytkowanie budynku na postawie dokumentu wydanego przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Samodzielnie czy z fachowcem? Jak dobrze przeprowadzić odbiór techniczny budynku?
Odbiory techniczne można przeprowadzać samodzielnie, można również skorzystać z pomocy profesjonalistów (między innymi firmy RenomaBud – https://www.renomabud.pl/). To którą z możliwości wybierze inwestor, jest jego indywidualną sprawą. Jednak jeżeli nie ma doświadczenia w branży budowlanej sam może nie zauważyć pewnych mankamentów i niedociągnięć. Dlatego w każdym z przypadków warto choćby rozważyć zasadność udania się na odbiór techniczny w towarzystwie profesjonalisty.
Jak najlepiej przygotować się do odbioru technicznego nieruchomości?
Wybierając dzień i porę spotkania z deweloperem, warto wybierać czas, w którym do pomieszczenia wpada najwięcej światła słonecznego. Dzięki temu lepiej będą widoczne ewentualne usterki i niedociągnięcia. Aby wszystko dokładnie sprawdzić na odbiór techniczny, warto poświęcić około 2-3 godzin.
Odbiór techniczny mieszkania wymaga, zabrania ze sobą odpowiednich dokumentów, w tym planu mieszkania oraz standardu lokalu mieszkalnego (ten dokument jest obowiązkowym elementem umowy deweloperskiej). Przydane będą również przyrządy pozwalające skontrolować wymiary i piony w nowym obiekcie (taśma miernicza, dalmierz laserowy, ekierka, poziomica, próbnik napięcia, oprawki z żarówkami, piłka do sprawdzenia równości podłogi itp.).
Staranne przygotowanie do odbioru technicznego mieszkania pozwala uniknąć późniejszych nieprzyjemności na wypadek odkrycia niewidocznych wczesnej usterek w nowej nieruchomości.