Pompa piaskowa do basenu

Woda w eksploatowanym basenie ogrodowym bardzo szybko ulega zanieczyszczeniu. Już po kilku dniach można zauważyć, że pojawiają się w niej drobne nieczystości. Jak je usunąć? Metoda oczyszczania basenu zależy przede wszystkim od rozmiaru zanieczyszczeń. W przypadku niektórych z nich jest niezbędna specjalna pompa.

Czym jest pompa z filtrem piaskowym?

Basenowa pompa piaskowa to urządzenie, które składa się z mechanizmu ssąco-tłoczącego i specjalnego filtru. W tym ostatnim znajduje się piasek kwarcowy lub drobne cząsteczki szkła. Cząstki te są na tyle małe, że przepuszczają wodę, ale zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia.

Naturalnie większe odpady i śmiecie (jak np. fragmenty zabawek) można z łatwością odłowić za pomocą specjalnej, dołączanej do zestawu z basenem siatki. W ten sposób można usunąć jedynie stosunkowo duże przedmioty lub resztki. W przypadku włosów i owadów niezbędna jest specjalistyczna pompa.

Jak działają pompy z filtrem piaskowym?

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z basenem ogrodowym, wie, że tuż obok niego znajduje się pompa zasilana napięciem sieciowym i podpięta do stelażu basenu za pomocą dwóch elastycznych rur. Ich zadaniem jest:

  • pobieranie wody z dolnej części zbiornika, tak aby zassać wszystkie opadające zanieczyszczenia,
  • oddawanie wody do górnej części basenu, aby odprowadzać czystą wodę.

Warto dodać, że pompy piaskowe pompują wodę pod ciśnieniem. Zadaniem sprężarki jest oddziaływanie na filtr czynnikiem o zwiększonym ciśnieniu, tak aby efektywniej usunąć zanieczyszczenia.

Pompy z filtrem piaskowym czy papierowym?

Na stronie Basenyogrodowe.pl znajdują się różne rodzaje pomp. Większość z nich to pompy piaskowe, które do filtracji wykorzystują wkłady z drobnym kwarcem. Alternatywą dla nich są filtry, które czyszczą wodę za pomocą specjalnych wkładów papierowych. Który z nich jest lepszy?

Korzystniejszym dla użytkownika rozwiązaniem jest zastosowanie filtra piaskowego. Dlaczego? Po pierwsze, nie trzeba go wymieniać tak często. W średnio eksploatowanym basenie wkłady piaskowe wymienia się mniej więcej co 2 – 3 sezony. Z kolei wkłady papierowe nie są tak żywotne, a po zanieczyszczeniu szybko się zapychają. Po drugie, filtry piaskowe potrafią przechwycić nawet bardzo małe cząstki, których wkłady papierowe nie mogą zatrzymać. Wynika to z tego, że ubity kwarc jest znacznie gęstszy od papieru.

Reasumując, pompa piaskowa to prosty, ale bardzo istotny z punktu widzenia posiadacza basenu sprzęt. W połączeniu z wkładami z solą oczyszczającą zapewnia on dostęp do czystej i zdezynfekowanej wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here