Typy soczewek kontaktowych

Osoby, które dowiadują się o konieczności skorygowania swojej wady wzroku, często stają przed szerokim wyborem akcesoriów służących do tego celu. Co wybrać: okulary czy soczewki kontaktowe, jakie są rodzaje soczewek i które z nich posłużą nam najlepiej przy naszej wadzie wzroku? Oto przewodnik po typach soczewek kontaktowych przygotowany przez markę Acuvue.

Podział soczewek kontaktowych pod względem wady wzroku

Podstawowe typy soczewek podzielone są pod względem wady wzroku, do skorygowania której służą. W przypadku krótko- i długowzroczności wybiera się więc miękkie soczewki sferyczne, do skorygowania astygmatyzmu służą soczewki toryczne, a prezbiopię, czyli starczowzroczność możemy skorygować soczewkami multifokalnymi. Oznacza to, że praktycznie każda wada wzroku może być obecnie skorygowana przy pomocy soczewek kontaktowych, których możemy używać przez cały czas bądź wymiennie z okularami.

Podział soczewek pod kątem długości ich używania

Poszczególne rodzaje soczewek możemy podzieli również biorąc pod uwagę długość ich używania. Na rynku obecnie możemy znaleźć soczewki kontaktowe:

– jednodniowe, dostępne w opakowaniach po 30 sztuk, które starczają na cały miesiąc używania,
– dwutygodniowe, które wymieniamy na nowe po 14 dniach ich używania, dbając o ich pielęgnację przy użyciu płynu dezynfekująco-czyszczącego i przechowując je w specjalnym pojemniku na noc,
– miesięczne – używane przez okres 30 dni,
– roczne – soczewki przeznaczone do używania przez 12 miesięcy w trybie dziennym, które obecnie używane są jedynie, jeśli niemożliwe jest skorygowanie wady wzroku w inny, bardziej higieniczny sposób.

Inne rodzaje soczewek

W nieco rzadszych przypadkach stosowane są soczewki kontaktowe lecznicze. Służą one wówczas jako swoiste opatrunki lub nośniki leków, dla osób cierpiących na różnego typu schorzenia związane ze wzrokiem, które pozwalają ochronić oczy przed czynnikami zewnętrznymi. Tego typu soczewki to np. soczewki twarde służące do skorygowania wzroku u pacjentów, u których występuje stożek rogówki. Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/rodzaje-soczewek-kontaktowych

Wśród dostępnych obecnie w sprzedaży soczewek kontaktowych znajdziemy także szkła o funkcji kosmetycznej, które służą zmienianiu koloru tęczówki, przykrywaniu wad zewnętrznej części oka, w tym np. zaćmy.

Wybór odpowiedniego typu soczewek kontaktowych zależy od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Należy go dokonać po uprzedniej konsultacji z okulistą lub optometrystą, którzy dokładnie zdiagnozują naszą wadę wzroku i dopasują korygujące ją szkła kontaktowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here