zioła
fot. pixabay.com

Ciąża to czas, kiedy przykładamy ogromną wagę do tego, co jemy i do wszystkich innych czynników, które oddziałują na nasz organizm. Nic w tym dziwnego. W końcu przez najbliższe 9 miesięcy ten organizm nie jest tylko nasz. Wiele substancji ma bardzo szkodliwy wpływ na rozwój dziecka i przebieg ciąży. Z tego właśnie względu większość leków jest w ciąży niewskazana. Zastępujemy je zazwyczaj ziołami w przekonaniu, że są one w pełni bezpieczne. Czy faktycznie tak jest? Czy możemy śmiało korzystać ze wszystkich dostępnych ziół?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/ziola-ciazy-ziola-mozna-bezpiecznie-zazywac-ciazy/

Dobroczynne działanie ziół

Zioła ze względu na ich naturalne pochodzenie kojarzą nam się z bezpiecznymi środkami. Tymczasem ich działanie może być naprawdę silne. Większość ziół jest można bezpiecznie stosować w trakcie ciąży i korzystać z ich dobroczynnego działania.  Które zioła warto stosować w trakcie ciąży? Przede wszystkim melisa i lawenda (wyciszają mocje), siemię lniane (pomaga na tak częste w czasie ciąży zaparcia), prawoślaz i mniszek lekarski (pomagają w stanach przeziębieniowych), lucerna siewna (jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, prawdziwa bomba witaminowa). Warto przekonać się również do regularnego picia naparu z pokrzywy, która zawiera wiele witamin i sili mineralnych, a przede wszystkim żelazo. Pozwala więc zapobiegać anemii, na którą cierpi aż 45% kobiet w ciąży.

Najpopularniejszym ziołem stosowanym przez przyszłe mamy jest rumianek, którego napar ma przyjemny aromat i jest najczęściej stosowany. Doskonale pomaga na problemy ze strony układu pokarmowego, które często towarzysza ciężarnym, jak: wzdęcia, nieżyt żołądka. Łagodzi tez poranne mdłości.

Zioła niewskazane w ciąży

Są jednak i takie, których spożycie wiąże się z niebezpiecznymi skutkami ubocznymi. Jakich ziół zatem unikać? Przede wszystkim krwawnika, wrotyczu, cząbra, aloesu, żeń-szenia. Należy również ostrożnie podchodzić do picia szałwii, ponieważ może mieć działanie prowokujące skurcze.  Jeśli tylko nasunie się nam jakakolwiek wątpliwość, najlepiej skonsultować to z lekarzem prowadzącym.

Przeczytaj też: http://radiobc.pl/diety-cud-czy-powinnismy-na-nie-uwazac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here