Procedura wypłaty zasiłku chorobowego

Pracodawcy bardzo często narzekają, iż ponoszą ogromne koszty z tytułu długo trwającego przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim. Należy jednak mieć świadomość, iż wypłacają oni wynagrodzenie, w wysokości osiemdziesięciu procent należnej zatrudnionej osobie pensji, jedynie przez pierwsze trzydzieści trzy dni, przez następny okres świadczenie to jest regulowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nieco inna sytuacja ma miejsce w przypadku osób po pięćdziesiątym roku życia, w przypadku których pracodawca wypłaca należne świadczenia przez okres jedynie czternastu dni. Wielu ludzi, którzy przebywają przez dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim, czyli tak zwanym L4, zastanawia się ile czasu ma zus na wypłatę chorobowego. Zgodnie z przepisami zasiłek taki powinien zostać wypłacony w terminie do trzydziestu dni, jednak mają czasami miejsce sytuacje, gdy wypłata świadczenia zostanie pracownikowi odmówiona, na przykład w chwili, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzna, iż okazane zwolnienie lekarskie jest fałszywe.
W sytuacji gdy zastanawiamy się, ile czasu ma zus na wypłatę chorobowego, nie zapominajmy również o tym, iż musimy zapewnić, aby nasze zwolnienie lekarskie zostało dostarczone w odpowiednim terminie. Okres ten wynosi siedem dni od otrzymania zaświadczenia, a po upływie tego okresu, należy liczyć się z tym, iż zasiłek chorobowy zostanie obniżony, a wartość zmniejszenia może wynieść nawet dwadzieścia pięć procent. Ponadto na pracowniku ciąży obowiązek poinformowania pracodawcy o swojej chorobie, w czasie czterdziestu ośmiu godzin.
Niektóre osoby dowiadując się ile czasu ma zus na wypłatę chorobowego, uważa iż okres ten jest dość długi. W istocie trzydzieści dni można uznać za spory kawał czasu na wykonanie jednego przelewu. Czas ten wynika jednak z faktu, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych, po otrzymaniu potrzebnej dokumentacji do wypłaty zasiłku, od pracodawcy chorego, dokonuje często niezbędnych wyjaśnień. Jeżeli wypłata środków nastąpi po terminie przekraczającym trzydzieści dni i nastąpi to z winy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wówczas pracownik otrzyma odpowiednio naliczone odsetki.

przedsiebiorczapani.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOcieplanie domu
Następny artykułIle wynosi ulga na dziecko?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here