Polichlorek winylu to surowiec, który jest bardzo powszechny w wielu dziedzinach naszego życia. Jakie ma właściwości i do czego jest stosowany?
Jak uzyskano PCV?
PCV, czyli polichlorek winylu to charakterystyczny, biały granulat odkryty w połowie XIX wieku. Po raz pierwszy uzyskał go Henri Victor Regnault, który dokonując procesu polimeryzacji nie wiedział jeszcze, jaki jest efekt końcowy jego działań. Zapisu dokonał dopiero niemiecki chemik, Fritz Klatte. To on opatentował uzyskiwanie żywicy z winylowych związków. Podczas I wojny światowej PCV po raz pierwszy wykorzystano na szeroką skalę. Używano go jako zamiennik kauczuku. Jednak po wojnie porzucono jego masową produkcję ze względu na wysokie koszy uzyskiwania materiału. Dopiero po udoskonaleniu tego procesu rozpoczęto hurtową produkcję w fabrykach na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Dzisiaj produkuje się go na całym świecie. Popularność polichlorku winylu wynika z jego właściwości. PCV występuje w postaci nieplastyfikowanej i plastyfikowanej. Pierwszy z nich specjaliści określają jako twardy. Jest on odporny na warunki atmosferyczne, korozję, czy inne czynniki chemiczne. To miękki i bezpieczny materiał, który możemy bez ryzyka poddawać obróbce. Plastyfikowane PCV natomiast jest bardzo plastyczne i elastyczne. Dzięki temu jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie przepuszcza także tlenu i zapachów, co jest jej kolejnym atutem.
Producent wyrobów z tworzyw sztucznych – jakie produkty wykonuje?
Jak widać, PCV ma takie właściwości, że może być wykorzystywany praktycznie wszędzie. Szczególnie cenią go sobie w przemyśle, gdzie może być wykorzystywany chociażby do uszczelniania różnych układów, np. w silniku. Producent wyrobów z tworzyw sztucznych zajmuje się więc wytwarzaniem rozmaitych elementów, zarówno dla przemysłu, jak i domu, czy użytku publicznego. Z PCV produkuje się bowiem listwy odbojowe, które są szeroko stosowane w szkutnictwie. Dzięki nim łódź jest stabilniejsza i mniej podatna na uszkodzenia. Tutaj znajdziesz tego rodzaju produkty http://www.firmaskowronski.pl/. W przestrzeni publicznej PCV sprawdza się jako odbojnice na parkingach, w szkołach, czy galeriach handlowych. Oddzielają one także chodnik od szosy w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Producent wyrobów z tworzyw sztucznych oferuje także akcesoria PCV do domu w postaci listw meblowych i przyblatowych. Do ogrodu natomiast sprawdzą się ławki i ogrodzenia z tworzywa sztucznego. Jak widać, możliwości jest bardzo dużo. Współczesne fabryki wykonują produkty w rozmaitych kształtach,kolorach i rozmiarach, co tylko zwiększa ich praktyczność. Warto więc pomyśleć nad wykorzystaniem takich elementów.